Crystal Vibes 440Hz Perfect Pitch 4-Note DFAC Frosted Crystal Singing Bowl Set 7-13" #CVF-440PP-4B
Play Sound:
Play Sound
View MoreMinimize Sounds
Write a Review
SKU:
CVF-440PP-4B
Shipping:
Calculated at Checkout
sample:
https://www.singing-bowls.com/ActualSoundFiles/cvf13dpp0.mp3
sample:
https://www.singing-bowls.com/ActualSoundFiles/cvf11fpp0.mp3
https://www.singing-bowls.com/ActualSoundFiles/cvf9app0.mp3
https://www.singing-bowls.com/ActualSoundFiles/cvf7cpp0.mp3
Product Size:
4-Note Set
Tuning:
440 Hz
This 4-bowl set is a clear, uplifting complement to your 440Hz sound therapy collection. Designed as the second half of a full 8-bowl set, it expands your tonal palette with higher, brighter notes that add clarity, movement, and harmonic sparkle while still remaining compact, portable, and accessible.
This set includes:
13" D Note (+/-0 cents)
11" F Note (+/-0 cents)
9" A Note (+/-0 cents)
7" High C Note (+/-0 cents)
*Cent values are rounded to the nearest 5 cents.
Trusted by over 100,000 Customers
Ethically Sourced & Fair Trade
Hand-Selected & Tested
Practitioner-Trusted
Happy Customers Speak
James C.
Santa Clara, CA
Hugh McCaffery
Monica Stefanescu
Similar Products Comparison
Compare
Similar
Products
Sound
Music Note
Product Size 4-Note Set 7-Note Set 8-Note Set 4-Note Set 5-Note Set
Frequency
Frequency Range